Menu:

Nový Zéland

Ostatní cesty

Blog

Kdo je online:

žádný člen, žádný host
Vlexo Hosting - Fast, Reliable, Free
<   listopad 2018   >
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Poslední komentáře

(Ne)zelení kiwáci

Rubrika: Zprávičky
Vložil: _ePH
Vloženo 25/07/2008 v 05:50:26, poslední úprava 25/07/2008 v 03:50:26, 689 slov, přečteno 5453x

Takže Zéland je zelený. To už víme. Ale kiwi je hnědý, i když žije v zeleném lese. Tak nějak je to i s lidskými kiwáky. Jsou prostě jiní. Chtěli by vypadat zeleně (na rozdíl od toho ptáka), ale jdou na to ze špatné strany. Třeba zrovna minulý týden. Šli jsme po obědě na pár piv do hospody... Vykládal jsem si s naším nejvyšším a on říká: „Kdybychom chtěli, tak naše firma může být 'carbon neutral' hned.“ To mě zajímalo, tak jsem se hned ptal, jak to funguje. Je to jednoduché, přijde firma, která změří, jak velkou „uhlíkovou stopu“ firma zanechává (jsou na to nějaké výpočty). Ta se pak vyčíslí a firma si ve stejné hodnotě koupit „uhlíkové kredity“ a tím se z ní stane „carbon neutral“ čili nezanechávající žádnou uhlíkovou stopu. No jo, jednoduché. Člověk by si myslel, že jde o to emise snížit, ale ono jde zase jenom o peníze. Když jsem zeptal, co s těmi penězi pak ta certifikační autorita dělá, tak nevěděl, tak jsem navrhl, jestli třeba nesadí stromy a on že jo, asi sadí stromy (díval jsem se na web a prachy se údajně používají na obnovu lesů, výstavbu vrtulí a zachytání methanu – moc konkrétní to nebylo).

A tak je to se vším. Když si jenom vzpomenu, jak dlouho mi trvalo přinutit lidi ve firmě, aby aspoň trochu třídili a to jsme prosím firma, která chce být hodně zelená. A přitom to mají tak jednoduché. Nemusí chodit s petkama a sklem někam ke kontejnerům jako my. Dřív třídili na 3 části – komunální odpad, papír a ostatní recyklovatelné materiály (kovy, plasty, sklo). Lidi pak měli popelnici na komunální odpad, krabici na ostatní věci a papír dávali do tašek. Jednou týdně to všechno hodili před barák a auto to sesbíralo (navíc to pracovníci třídili přímo na silnici, proto je taky po Aucklandu tolik rozbitého skla, když se manuál netrefil do auta, tak se to rozbilo na ulici a jelo se dál). Ale i to bylo na líné kiwáky asi moc, tak radši postavili velkou třídírnu (údajně nejmodernější na jižní polokouli), kam se sváží veškeré recyklovatelné věci. Takže teď už mají jenom 2 popelnice – jedna na obyčejný odpad a druhá na zbytek. Na druhou stranu je pozitivní, že ty materiály opravdu zpracovávají (většinu prodávají do zahraničí). Nechápu, jaktože se jim to tady může vyplácet, když to musí odvážet přes moře. U nás se skoro nic nesbírá a ještě tvrdí, že to musí dotovat. No co už, my sice máme ve vládě melouny, ale ty se spíš starají, jak zůstat u korýtka ještě v příštím volebním období než o zelenou ČR. Škoda.

Takže tak. Jinak v rámci zelené módy (nejspíš v díky britským kořenům) pořád strašně plýtvají jídlem (nedojídá snad nikdo, když jim vychladne, tak to zrovna vyhodí, atd.), eletřinou a vším možným. Prostě by chtěli být zelení, ale vůbec tak nepřemýšlí. Nevím, jak je to v současnosti u nás, nedělám si iluze, že o mnoho lepší, ale snad aspoň lidi víc přemýšlí. Vždycky se musím smát, když si jedna má kolegyně, která chce být strašně zelená a organická, ani neoplachuje nádobí od obyčejného chemického jaru. Holt jde na to přírodně .

Tak a tím naše dnešní okénko do zeleného kiwi života končí.

Komentáře

10. 12. 2008 (St), 01:50:37 Jarda napsal: 

Já teda třídím, jenom nemám kabelu na moly. To je bio?

Přidej komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat